United Chemi-Con KTF250B155M31N0T00
KTF250B155M31N0T00 picture photo
Mfg. Part Number
KTF250B155M31N0T00
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5UF 25V X7R 1206
Datasheet Download
KTF250B155M31N0T00.pdf
Availability of KTF250B155M31N0T00
QUANTITY
KTF250B155M31N0T00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTF250B155M31N0T00
Internal Part NumberEIS-KTF250B155M31N0T00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesNTF
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTF250B155M31N0T00
Related LinksKTF250B15, KTF250B155M31N0T00 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KTF250B155M31N0T00 Details Description
Related parts for KTF250B155M31N0T00
IC SRAM 9MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
MTG BRACKET KIT .63X2" RACK datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP SOLDER CUP 507 SERIES datasheet.pdf
CONN FEMALE 28-20AWG CRIMP datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY 5POS FMALE-MALE 2M datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.9A 36.3 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf