Volgen/Division of Kaga Electronics USA KTPS24-09025MP
KTPS24-09025MP picture photo
Mfg. Part Number
KTPS24-09025MP
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 23W
Datasheet Download
KTPS24-09025MP.pdf
Availability of KTPS24-09025MP
QUANTITY
KTPS24-09025MP Order Process
Ship out your order
Specifications of KTPS24-09025MP
Internal Part NumberEIS-KTPS24-09025MP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesExternal Adapters Overview
Featured ProductKTPS External Adapters
Standard Package100
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesKTPS24
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)23W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.05" L x 2.04" W x 1.59" H (77.5mm x 51.8mm x 40.5mm)
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max23W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length39.4" (1.00m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTPS24-09025MP
Related LinksKTPS24-, KTPS24-09025MP Datasheet, Volgen/Division of Kaga Electronics USA Distributor
KTPS24-09025MP Details Description
Related parts for KTPS24-09025MP
JFET N-CH 40V 0.625W TO92 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 1POS SGL GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 160A POWERSO-10 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HDR .100" SNGL SMD R/A 17PO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 16 IN 10 OUT 24V datasheet.pdf
CAP FILM 1.5 UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf