Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBKW3C-L56
FDD1-17251EBKW3C-L56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBKW3C-L56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBKW3C-L56.pdf
Availability of FDD1-17251EBKW3C-L56
QUANTITY
FDD1-17251EBKW3C-L56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBKW3C-L56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBKW3C-L56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow390.0 CFM (11.04m³/min)
Static Pressure1.587 in H2O (395.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm, Speed Sensor (Tach)
Noise72 dB(A)
Power (Watts)71W
RPM4800 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.48A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBKW3C-L56
Related LinksFDD1-17251, FDD1-17251EBKW3C-L56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBKW3C-L56 Details Description
Related parts for FDD1-17251EBKW3C-L56
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC XLATR DIFF ECL/PECL 8SOIC datasheet.pdf
MB203A I.C. CHIPSET (4 I.C.S) datasheet.pdf
CAP CER 7PF 6.3KV C0H RADIAL datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 4.4NS 324BGA datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 113MA 3.9 OHM SMD datasheet.pdf