Volgen/Division of Kaga Electronics USA KTPS24-12020MP
KTPS24-12020MP picture photo
Mfg. Part Number
KTPS24-12020MP
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 24W
Datasheet Download
KTPS24-12020MP.pdf
Availability of KTPS24-12020MP
QUANTITY
KTPS24-12020MP Order Process
Ship out your order
Specifications of KTPS24-12020MP
Internal Part NumberEIS-KTPS24-12020MP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesExternal Adapters Overview
Featured ProductKTPS External Adapters
Standard Package100
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesKTPS24
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)24W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.05" L x 2.04" W x 1.59" H (77.5mm x 51.8mm x 40.5mm)
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max24W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length39.4" (1.00m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTPS24-12020MP
Related LinksKTPS24-, KTPS24-12020MP Datasheet, Volgen/Division of Kaga Electronics USA Distributor
KTPS24-12020MP Details Description
Related parts for KTPS24-12020MP
KNOB CLR/MATTE.50"DIA .250"SHAFT datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DMM TRUE RMS 50000CNT W/BCKLGHT datasheet.pdf
OSC SO 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 5W DO214AA datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 0.0619 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf