Volgen/Division of Kaga Electronics USA KTPS65-1543DT 3P
KTPS65-1543DT 3P picture photo
Mfg. Part Number
KTPS65-1543DT 3P
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 65W
Datasheet Download
KTPS65-1543DT 3P.pdf
Availability of KTPS65-1543DT 3P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KTPS65-1543DT 3P Order Process
Ship out your order
Specifications of KTPS65-1543DT 3P
Internal Part NumberEIS-KTPS65-1543DT 3P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesKTPS65
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output15V
Current - Output (Max)4.3A
Power (Watts)65W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension4.53" L x 2.09" W x 1.50" H (115.0mm x 53.0mm x 38.0mm)
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max65W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTPS65-1543DT 3P
KTPS65-1543DT 3P Details Description
Related parts for KTPS65-1543DT 3P
RES 10 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL LP 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
RELAY SSR LOWVOL DIS 25.0V 80A datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
IMPACT BP 4X16 RW SN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf