Rohm Semiconductor KTR03EZPF1005
KTR03EZPF1005 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPF1005
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10M OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPF1005.pdf
Availability of KTR03EZPF1005
QUANTITY
KTR03EZPF1005 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPF1005
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPF1005
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPF1005
Related LinksKTR03E, KTR03EZPF1005 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPF1005 Details Description
Related parts for KTR03EZPF1005
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
PHOTODIODE UV 2.98MM SQ TO-46 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 20V SOT363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 26V SNT-4A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN CONTACT PIN 20-22AWG GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 3.3V 8VSSOP datasheet.pdf
MCU 32BIT 256KB M4 PRO 64QFN datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf