Rohm Semiconductor KTR03EZPF1100
KTR03EZPF1100 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPF1100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 110 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPF1100.pdf
Availability of KTR03EZPF1100
QUANTITY
KTR03EZPF1100 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPF1100
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPF1100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPF1100
Related LinksKTR03E, KTR03EZPF1100 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPF1100 Details Description
Related parts for KTR03EZPF1100
DSUB CABL-AMM50G/ AE50G / AMM50G datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CBL 35POS 0.5MM JMPR TYPE D 4" datasheet.pdf
BRISTLE BRUSH 7-5/8" 400 W/FLNGE datasheet.pdf
IC INSTRUMENTATION AMP 14TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf