AVX Corporation K50-3C1SE55.0000
K50-3C1SE55.0000 picture photo
Mfg. Part Number
K50-3C1SE55.0000
Brief Description
OSC XO 55.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
K50-3C1SE55.0000.pdf
Availability of K50-3C1SE55.0000
QUANTITY
K50-3C1SE55.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of K50-3C1SE55.0000
Internal Part NumberEIS-K50-3C1SE55.0000
TypeXO (Standard)
Frequency55MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)20mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.063" (1.60mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K50-3C1SE55.0000
Related LinksK50-3C1S, K50-3C1SE55.0000 Datasheet, AVX Corporation Distributor
K50-3C1SE55.0000 Details Description
Related parts for K50-3C1SE55.0000
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 48TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 270MA 5.07 OHM datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
T1/E1 TRANSFORMER,DUAL BH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf