Rohm Semiconductor KTR03EZPF2003
KTR03EZPF2003 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPF2003
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 200K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPF2003.pdf
Availability of KTR03EZPF2003
QUANTITY
KTR03EZPF2003 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPF2003
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPF2003
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPF2003
Related LinksKTR03E, KTR03EZPF2003 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPF2003 Details Description
Related parts for KTR03EZPF2003
CONN HEADER 14POS 2MM VERT T/H datasheet.pdf
IC REG BST SEPIC ADJ 0.55A 10DFN datasheet.pdf
CONN RECPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 1411 datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 300MW SOT23 datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf