Rohm Semiconductor KTR03EZPF2403
KTR03EZPF2403 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPF2403
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 240K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPF2403.pdf
Availability of KTR03EZPF2403
QUANTITY
KTR03EZPF2403 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPF2403
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPF2403
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPF2403
Related LinksKTR03E, KTR03EZPF2403 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPF2403 Details Description
Related parts for KTR03EZPF2403
IC EEPROM 1KBIT 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 5% RADIAL datasheet.pdf
RES 178 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
HAN CRIMP TOOL WITH LOCATOR datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 13pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 20% 330VAC AXIAL datasheet.pdf