Rohm Semiconductor KTR03EZPF2703
KTR03EZPF2703 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPF2703
Brief Description
RES SMD 270K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPF2703.pdf
Availability of KTR03EZPF2703
QUANTITY
KTR03EZPF2703 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPF2703
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPF2703
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPF2703
Related LinksKTR03E, KTR03EZPF2703 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPF2703 Details Description
Related parts for KTR03EZPF2703
RES 20 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1.9MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
HEADER TURRET WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 62 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT LNG HNG LVR datasheet.pdf