Rohm Semiconductor KTR03EZPF36R0
KTR03EZPF36R0 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPF36R0
Brief Description
RES SMD 36 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPF36R0.pdf
Availability of KTR03EZPF36R0
QUANTITY
KTR03EZPF36R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPF36R0
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPF36R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPF36R0
Related LinksKTR03E, KTR03EZPF36R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPF36R0 Details Description
Related parts for KTR03EZPF36R0
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
XFRMR 3.3V 3W 310UH POE EP7 SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 8VC SOT1434 datasheet.pdf
CRIMPER 1600 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 70MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf