Rohm Semiconductor KTR03EZPF43R0
KTR03EZPF43R0 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPF43R0
Brief Description
RES SMD 43 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPF43R0.pdf
Availability of KTR03EZPF43R0
QUANTITY
KTR03EZPF43R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPF43R0
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPF43R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPF43R0
Related LinksKTR03E, KTR03EZPF43R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPF43R0 Details Description
Related parts for KTR03EZPF43R0
CONN HEADER 21POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 4.9A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 540MA 240 MOHM datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 155-164MHZ SF datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 155VIN 18.5VOUT 25W datasheet.pdf
24AWG SFP+CABLE ASSY datasheet.pdf
POLY-POD FOR BGA324 TARGETS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CAP POLY 560UF 20% 20V SMD datasheet.pdf