Rohm Semiconductor KTR03EZPF5100
KTR03EZPF5100 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPF5100
Brief Description
RES SMD 510 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPF5100.pdf
Availability of KTR03EZPF5100
QUANTITY
KTR03EZPF5100 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPF5100
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPF5100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPF5100
Related LinksKTR03E, KTR03EZPF5100 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPF5100 Details Description
Related parts for KTR03EZPF5100
TRANS PREBIAS NPN 300MW TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
4.0MM B-IN ST HSG 8CKTS datasheet.pdf