Rohm Semiconductor KTR03EZPF5604
KTR03EZPF5604 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPF5604
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.6M OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPF5604.pdf
Availability of KTR03EZPF5604
QUANTITY
KTR03EZPF5604 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPF5604
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPF5604
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPF5604
Related LinksKTR03E, KTR03EZPF5604 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPF5604 Details Description
Related parts for KTR03EZPF5604
RES SMD 470K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR ADS7887 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 123K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 9pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
FUSE BOARD 630MA 300VAC RADIAL datasheet.pdf