Recom Power REC3.5-1215SRW/R10/C
REC3.5-1215SRW/R10/C picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-1215SRW/R10/C
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN 15VOUT
Datasheet Download
REC3.5-1215SRW/R10/C.pdf
Availability of REC3.5-1215SRW/R10/C
QUANTITY
REC3.5-1215SRW/R10/C Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-1215SRW/R10/C
Internal Part NumberEIS-REC3.5-1215SRW/R10/C
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)233mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-1215SRW/R10/C
Related LinksREC3.5-121, REC3.5-1215SRW/R10/C Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-1215SRW/R10/C Details Description
Related parts for REC3.5-1215SRW/R10/C
CONN HEADER 60POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC CABLE XCVR/ARBITER 64-HTQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 2200UF 2.5V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 15W datasheet.pdf