AVX Corporation 06035U6R8CAT2A
06035U6R8CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035U6R8CAT2A
Brief Description
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035U6R8CAT2A.pdf
Availability of 06035U6R8CAT2A
QUANTITY
06035U6R8CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035U6R8CAT2A
Internal Part NumberEIS-06035U6R8CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035U6R8CAT2A
Related Links06035U6, 06035U6R8CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035U6R8CAT2A Details Description
Related parts for 06035U6R8CAT2A
SENSOR 50PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS BOX MT PIN datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
ANT OMNI MIMO 36" RP SMA datasheet.pdf
FIXED IND 200UH 1.97A 140 MOHM datasheet.pdf