Rohm Semiconductor KTR03EZPF7503
KTR03EZPF7503 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPF7503
Brief Description
RES SMD 750K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPF7503.pdf
Availability of KTR03EZPF7503
QUANTITY
KTR03EZPF7503 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPF7503
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPF7503
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPF7503
Related LinksKTR03E, KTR03EZPF7503 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPF7503 Details Description
Related parts for KTR03EZPF7503
RES SMD 20.5KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 12V 5TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
18 CAB 18 CAP SKT CHAIN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 16POS 5MM datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN RIVET BLACK .807"-.846" HOLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 800V 35A DO5 datasheet.pdf