Rohm Semiconductor KTR03EZPF8204
KTR03EZPF8204 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPF8204
Brief Description
RES SMD 8.2M OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPF8204.pdf
Availability of KTR03EZPF8204
QUANTITY
KTR03EZPF8204 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPF8204
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPF8204
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPF8204
Related LinksKTR03E, KTR03EZPF8204 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPF8204 Details Description
Related parts for KTR03EZPF8204
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 100W datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 760VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
RES 47.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf
DITTO GENDERLESS WTW HSG 3 POS datasheet.pdf