Rohm Semiconductor KTR03EZPJ204
KTR03EZPJ204 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPJ204
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 200K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPJ204.pdf
Availability of KTR03EZPJ204
QUANTITY
KTR03EZPJ204 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPJ204
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPJ204
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPJ204
Related LinksKTR03E, KTR03EZPJ204 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPJ204 Details Description
Related parts for KTR03EZPJ204
MOSFET N-CH 55V 2.8A SOT223 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 64POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ 14SO datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 50MA 26 OHM TH datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 22POS 5.08MM datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 100MHZ 119BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.1 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 4POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf