Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0050GGX2VS
PPT2-0050GGX2VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0050GGX2VS
Datasheet Download
PPT2-0050GGX2VS.pdf
Availability of PPT2-0050GGX2VS
QUANTITY
PPT2-0050GGX2VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0050GGX2VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0050GGX2VS
SeriesPPT2
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Dual
Port StyleThreaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure150 PSI (1034.21 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0050GGX2VS
PPT2-0050GGX2VS Details Description
Related parts for PPT2-0050GGX2VS
BOX ABS BLACK 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW VESM datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1.2A 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
SPRG TERM BLK 45D 35MM 2P LT GRY datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 5MM datasheet.pdf