Rohm Semiconductor KTR03EZPJ241
KTR03EZPJ241 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPJ241
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 240 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPJ241.pdf
Availability of KTR03EZPJ241
QUANTITY
KTR03EZPJ241 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPJ241
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPJ241
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage KTR Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPJ241
Related LinksKTR03E, KTR03EZPJ241 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPJ241 Details Description
Related parts for KTR03EZPJ241
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 7.62MM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.75A 8MSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB OTP 64QFP datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 3.63V 10A OUT datasheet.pdf
ADAPTER TC2050 FOR XILINX CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP CER 750PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
2.54MM CENTER TWO PART PROBE datasheet.pdf