Rohm Semiconductor KTR03EZPJ392
KTR03EZPJ392 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPJ392
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPJ392.pdf
Availability of KTR03EZPJ392
QUANTITY
KTR03EZPJ392 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPJ392
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPJ392
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage KTR Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPJ392
Related LinksKTR03E, KTR03EZPJ392 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPJ392 Details Description
Related parts for KTR03EZPJ392
FUSE BOARD MNT 500MA 50VDC 1206 datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 29POS VERT datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14DIP datasheet.pdf
CONN DIN M FEMALE 28CKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SPRING datasheet.pdf
ULTRA SMALL MICROPOWER SC70 2V 100mA REGULATOR IC datasheet.pdf