Rohm Semiconductor KTR03EZPJ3R3
KTR03EZPJ3R3 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPJ3R3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPJ3R3.pdf
Availability of KTR03EZPJ3R3
QUANTITY
KTR03EZPJ3R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPJ3R3
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPJ3R3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage KTR Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPJ3R3
Related LinksKTR03E, KTR03EZPJ3R3 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPJ3R3 Details Description
Related parts for KTR03EZPJ3R3
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 4-40 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS SLD CUP PNL MATE datasheet.pdf
LED CBI 5MM GN DIFF SGL 4.5MM LD datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
BOARD EVAL THERMOSTAT STM8S datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE 750LM WHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 40 AWG 100 FT WH datasheet.pdf