Rohm Semiconductor KTR03EZPJ473
KTR03EZPJ473 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPJ473
Brief Description
RES SMD 47K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPJ473.pdf
Availability of KTR03EZPJ473
QUANTITY
KTR03EZPJ473 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPJ473
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPJ473
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPJ473
Related LinksKTR03E, KTR03EZPJ473 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPJ473 Details Description
Related parts for KTR03EZPJ473
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 3.81MM datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2812 datasheet.pdf
BEND RELIEF 6.3MM GRAY datasheet.pdf
CABLE 2COND 28AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
MICRO 9 F 18" RBW A174 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf