Rohm Semiconductor KTR03EZPJ620
KTR03EZPJ620 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPJ620
Brief Description
RES SMD 62 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPJ620.pdf
Availability of KTR03EZPJ620
QUANTITY
KTR03EZPJ620 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPJ620
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPJ620
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPJ620
Related LinksKTR03E, KTR03EZPJ620 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPJ620 Details Description
Related parts for KTR03EZPJ620
RES SMD 121K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 6.65KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.2K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK F & S END SECTION datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 56POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 220MA 3.4 OHM TH datasheet.pdf