Rohm Semiconductor KTR10EZPF1001
KTR10EZPF1001 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF1001
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF1001.pdf
Availability of KTR10EZPF1001
QUANTITY
KTR10EZPF1001 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF1001
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF1001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF1001
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF1001 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF1001 Details Description
Related parts for KTR10EZPF1001
SENSR OPTO SLOT 3.4MM TRANS THRU datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M10-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48TLLGA datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 8pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
RES 0.442 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf