Rohm Semiconductor KTR10EZPF1100
KTR10EZPF1100 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF1100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 110 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF1100.pdf
Availability of KTR10EZPF1100
QUANTITY
KTR10EZPF1100 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF1100
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF1100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF1100
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF1100 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF1100 Details Description
Related parts for KTR10EZPF1100
IC REG LDO ADJ 0.4A TO220-5-122 datasheet.pdf
IC 16BIT BUS TXRX 3-ST 56-BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 200V 20A D2PAK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
IC BI-DIR BATT SWITCH WCSP12 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.384MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf