Rohm Semiconductor KTR10EZPF1180
KTR10EZPF1180 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF1180
Brief Description
RES SMD 118 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF1180.pdf
Availability of KTR10EZPF1180
QUANTITY
KTR10EZPF1180 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF1180
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF1180
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF1180
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF1180 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF1180 Details Description
Related parts for KTR10EZPF1180
RES SMD 17.8K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
IC REG BCK 3.3V 0.35A SYNC SOT23 datasheet.pdf
IC AMP STEREO HEADPHONE 16-QSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
PUSHBUTTON SS SWITCH datasheet.pdf
3+3 WAY EXT WALL MALE CRIMP datasheet.pdf
RJ45 VERTICAL LED SHIELDED datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf