Rohm Semiconductor KTR10EZPF1180
KTR10EZPF1180 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF1180
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 118 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF1180.pdf
Availability of KTR10EZPF1180
QUANTITY
KTR10EZPF1180 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF1180
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF1180
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF1180
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF1180 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF1180 Details Description
Related parts for KTR10EZPF1180
RES SMD 107 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 110MHZ 14SO datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 600V 75A U SER datasheet.pdf
HEAT SHRINKABLE CABLE FEEDTHRO datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .102M 25POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG GREEN 250' datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 700MA 200 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.25% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf