Vishay Semiconductor/Opto Division VLMK3100-GS18
VLMK3100-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
VLMK3100-GS18
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED RED CLEAR 2SMD
Datasheet Download
VLMK3100-GS18.pdf
Availability of VLMK3100-GS18
QUANTITY
VLMK3100-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLMK3100-GS18
Internal Part NumberEIS-VLMK3100-GS18
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginOMV-765-2014 Rev. 0 17/Jul/2014
Standard Package8,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesVLM3
PackagingTape & Reel (TR)
ColorRed
Lens Color-
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating50mcd
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 2.40mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.9V
Current - Test10mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant630nm
Wavelength - Peak643nm
Features-
Package / Case2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package2-PLCC
Size / Dimension3.00mm L x 2.80mm W
Height (Max)1.85mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLMK3100-GS18
Related LinksVLMK31, VLMK3100-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Opto Division Distributor
VLMK3100-GS18 Details Description
Related parts for VLMK3100-GS18
CONN RECPT 2POS .100 P0LAR TIN datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 5A QC datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 453 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf