Pulse Electronics Corporation PG0063.473NLT
PG0063.473NLT picture photo
Mfg. Part Number
PG0063.473NLT
Brief Description
FIXED IND 47UH 550MA 565 MOHM
Datasheet Download
PG0063.473NLT.pdf
Availability of PG0063.473NLT
QUANTITY
PG0063.473NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0063.473NLT
Internal Part NumberEIS-PG0063.473NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPG0063
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating550mA
Current - Saturation550mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)565 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.244" L x 0.244" W (6.20mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0063.473NLT
Related LinksPG0063, PG0063.473NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0063.473NLT Details Description
Related parts for PG0063.473NLT
TRISIL 80A 230V BIDIRECT SMB datasheet.pdf
TXRX BIDIRECT IEEE 48SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 120PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 51 F 12" YEL JACKS datasheet.pdf