Rohm Semiconductor KTR10EZPF1501
KTR10EZPF1501 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF1501
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF1501.pdf
Availability of KTR10EZPF1501
QUANTITY
KTR10EZPF1501 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF1501
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF1501
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF1501
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF1501 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF1501 Details Description
Related parts for KTR10EZPF1501
IDC CABLE - CSR34G/AE34G/CCE34G datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC AUDIO DSP ANLG INTRFC 64-TQFP datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 387V 6.5KA DISC 23MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
BRIDGE RECT 3A 50V datasheet.pdf