Rohm Semiconductor KTR10EZPF1822
KTR10EZPF1822 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF1822
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF1822.pdf
Availability of KTR10EZPF1822
QUANTITY
KTR10EZPF1822 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF1822
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF1822
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF1822
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF1822 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF1822 Details Description
Related parts for KTR10EZPF1822
CONN HEADER 60POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC PROGRAM 2.800V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 44.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 620NH 1.1A 150 MOHM TH datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf