Rohm Semiconductor KTR10EZPF3840
KTR10EZPF3840 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF3840
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 384 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF3840.pdf
Availability of KTR10EZPF3840
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KTR10EZPF3840 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF3840
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF3840
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)384
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF3840
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF3840 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF3840 Details Description
Related parts for KTR10EZPF3840
IC 16-BIT D/A CONVERTER 16-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1 OHM 1206 datasheet.pdf
LED CBI 3MM GREEN DIFF RA SGL datasheet.pdf
FUSE 250A 600V NON STD SLOW datasheet.pdf
SENSOR LIGHT NAPICA 5V SMT CHIP datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf