Rohm Semiconductor KTR10EZPF6041
KTR10EZPF6041 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF6041
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF6041.pdf
Availability of KTR10EZPF6041
QUANTITY
KTR10EZPF6041 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF6041
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF6041
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF6041
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF6041 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF6041 Details Description
Related parts for KTR10EZPF6041
CONN HOUSING 2MM 30POS POLARIZED datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 VERT MNT W/TAB datasheet.pdf
CAP CER 180PF 300V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS R/A .050 datasheet.pdf
RES 330K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 4X90" S SFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT PIN datasheet.pdf