Rohm Semiconductor KTR10EZPF68R0
KTR10EZPF68R0 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF68R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 68 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF68R0.pdf
Availability of KTR10EZPF68R0
QUANTITY
KTR10EZPF68R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF68R0
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF68R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF68R0
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF68R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF68R0 Details Description
Related parts for KTR10EZPF68R0
TVS DIODE 75VWM 127.05VC SMC datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.6V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 20POS .050" SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 19.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf