Rohm Semiconductor KTR10EZPF7504
KTR10EZPF7504 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF7504
Brief Description
RES SMD 7.5M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF7504.pdf
Availability of KTR10EZPF7504
QUANTITY
KTR10EZPF7504 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF7504
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF7504
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF7504
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF7504 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF7504 Details Description
Related parts for KTR10EZPF7504
MODULE PWR ENTRY SCREW-ON datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 8.25M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 200V X7R 2220 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER VIOLET datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC RA GRN STACK datasheet.pdf