Rohm Semiconductor KTR10EZPF9761
KTR10EZPF9761 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF9761
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF9761.pdf
Availability of KTR10EZPF9761
QUANTITY
KTR10EZPF9761 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF9761
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF9761
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF9761
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF9761 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF9761 Details Description
Related parts for KTR10EZPF9761
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 180 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONN RING TONG 16-14AWG M8 SOLIS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 12.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY 400W 100V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 21K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
TRANS 250VA 115V 2.17A CHASIS MT datasheet.pdf