Rohm Semiconductor KTR10EZPJ244
KTR10EZPJ244 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPJ244
Brief Description
RES SMD 240K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPJ244.pdf
Availability of KTR10EZPJ244
QUANTITY
KTR10EZPJ244 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPJ244
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPJ244
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
High Voltage KTR Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPJ244
Related LinksKTR10E, KTR10EZPJ244 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPJ244 Details Description
Related parts for KTR10EZPJ244
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOEIAJ datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4KX9 10NS 32QFP datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE CLEAR datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.54M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 12COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
FIXED IND 910NH 970MA 240 MOHM datasheet.pdf