Rohm Semiconductor KTR10EZPJ244
KTR10EZPJ244 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPJ244
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 240K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPJ244.pdf
Availability of KTR10EZPJ244
QUANTITY
KTR10EZPJ244 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPJ244
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPJ244
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
High Voltage KTR Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPJ244
Related LinksKTR10E, KTR10EZPJ244 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPJ244 Details Description
Related parts for KTR10EZPJ244
CAP CER 12PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 31.036K OHM 1/2W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 400V 200A TO200AB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 31.6VWM 56.4VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 9.3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf