Rohm Semiconductor KTR10EZPJ360
KTR10EZPJ360 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPJ360
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 36 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPJ360.pdf
Availability of KTR10EZPJ360
QUANTITY
KTR10EZPJ360 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPJ360
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPJ360
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
High Voltage KTR Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPJ360
Related LinksKTR10E, KTR10EZPJ360 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPJ360 Details Description
Related parts for KTR10EZPJ360
PLUG BANANA MINI .120"BRASS datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 2MM R/A TIN datasheet.pdf
DISPLAY 4X7 NUM RDP HIBRIGHT HER datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC TOP 21POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.274 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 5M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 8X50GHZ 120KM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3W datasheet.pdf