Rohm Semiconductor KTR18EZPF1002
KTR18EZPF1002 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF1002
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF1002.pdf
Availability of KTR18EZPF1002
QUANTITY
KTR18EZPF1002 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF1002
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF1002
Featured ProductROHM Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF1002
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF1002 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF1002 Details Description
Related parts for KTR18EZPF1002
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
FIXED IND 1.1NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf