Rohm Semiconductor KTR18EZPF1053
KTR18EZPF1053 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF1053
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 105K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF1053.pdf
Availability of KTR18EZPF1053
QUANTITY
KTR18EZPF1053 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF1053
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF1053
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF1053
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF1053 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF1053 Details Description
Related parts for KTR18EZPF1053
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONSOLE ALUM 20.26"L X 10.48"W datasheet.pdf
IC REG LDO 4.2V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED SCREW BASE T1-3/4 WHT datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 10A TO220F datasheet.pdf
FILTER LC datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf