Rohm Semiconductor KTR18EZPF1181
KTR18EZPF1181 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF1181
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF1181.pdf
Availability of KTR18EZPF1181
QUANTITY
KTR18EZPF1181 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF1181
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF1181
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF1181
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF1181 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF1181 Details Description
Related parts for KTR18EZPF1181
INDUCT ARRAY 2 COIL 200UH SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 5.0V SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1.5A DO204AC datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
BOARD DEMO RTC/SENSOR STM32 datasheet.pdf
1-1/4" ELBOW COVER 1" BEND OFFIC datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 5W 4320 WIDE datasheet.pdf