Rohm Semiconductor KTR18EZPF1403
KTR18EZPF1403 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF1403
Brief Description
RES SMD 140K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF1403.pdf
Availability of KTR18EZPF1403
QUANTITY
KTR18EZPF1403 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF1403
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF1403
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF1403
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF1403 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF1403 Details Description
Related parts for KTR18EZPF1403
IDC CABLE- AKR10G/ AE20M / AKR10 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
EMULATOR XDS100 USB JTAG 14PIN datasheet.pdf
TERMINAL BLK 23POS 5MM SIDE ENT datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.81MM datasheet.pdf