Rohm Semiconductor KTR18EZPF1431
KTR18EZPF1431 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF1431
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF1431.pdf
Availability of KTR18EZPF1431
QUANTITY
KTR18EZPF1431 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF1431
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF1431
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF1431
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF1431 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF1431 Details Description
Related parts for KTR18EZPF1431
CONN TERM CLAMP 10X3 RAIL 3-8 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 280MA 2.8 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6" 0.50MM 23POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
D SUB FE RA 21WA4_40 A CONTACT_P datasheet.pdf