Rohm Semiconductor KTR18EZPF1501
KTR18EZPF1501 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF1501
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF1501.pdf
Availability of KTR18EZPF1501
QUANTITY
KTR18EZPF1501 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF1501
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF1501
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF1501
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF1501 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF1501 Details Description
Related parts for KTR18EZPF1501
CONN RECEPT PIN .015-.025" .170" datasheet.pdf
IC COMPARATOR LP 8-SOIC datasheet.pdf
DDR3 204P 8H STD BOSSLESS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN T-ADAPTER 5P-5P/5P F-F/F datasheet.pdf
ANT WIRELESS UHF 360-380MHZ 44" datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf