Vicor Corporation VI-25B-CU-F3
VI-25B-CU-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25B-CU-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W
Datasheet Download
VI-25B-CU-F3.pdf
Availability of VI-25B-CU-F3
QUANTITY
VI-25B-CU-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25B-CU-F3
Internal Part NumberEIS-VI-25B-CU-F3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.11A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25B-CU-F3
Related LinksVI-25B, VI-25B-CU-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25B-CU-F3 Details Description
Related parts for VI-25B-CU-F3
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 142W datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC XLATOR DUAL TTL-PECL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 14POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf