Rohm Semiconductor KTR18EZPF16R0
KTR18EZPF16R0 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF16R0
Brief Description
RES SMD 16 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF16R0.pdf
Availability of KTR18EZPF16R0
QUANTITY
KTR18EZPF16R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF16R0
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF16R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF16R0
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF16R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF16R0 Details Description
Related parts for KTR18EZPF16R0
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2K FLASH 16-DIP datasheet.pdf
IC DIGITAL PWR CONTROLLER 64QFN datasheet.pdf
IC VGA W/OCTAL MIXER 8CH 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CABLE 4COND 24AWG WHITE SHLD datasheet.pdf
RES 0.51 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 3SKT R/A PCB datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
RES 0.4 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf